Fenylefrin

Fenylefrin hydrochlorid je lék široce používaný v různých oblastech medicíny. Tato látka je prášek. Jeho barva je bílá nebo se žlutým odstínem. Látka je vysoce rozpustná ve vodě nebo alkoholu. Jeho hlavní látkou je hydrochlorid fenylefrinu..

Vlastnosti a akce

Léčivo je alfa-adrenergní agonista a patří do farmakologické skupiny antikonvulziv. Lék má vazokonstrikční účinek, má alfa-adrenomimetickou aktivitu. Účinná látka má stimulační účinek na postsynaptické receptory, zvyšuje činnost alfa-adrenergních receptorů.

Při požití látka způsobí zvýšení krevního tlaku a celkovou odolnost periferních cév v důsledku zúžení arteriálních cév. Současně dochází k mírné stimulaci míchy a mozku..

Lék má depresivní účinek na průtok krve. Zúžení krevních cév v plicích vede ke zvýšení tlaku v plicních tepnách.

Mechanismus účinku hydrochloridu fenylefrinu

Nástroj eliminuje hyperemii a otoky v nosní dutině, snižuje hladinu výtoku z nosu a normalizuje funkci dýchání. Současně dochází ke snížení tlaku ve středním uchu a paranazálních membránách..

Při použití v oftalmologické praxi vede ke zúžení cév umístěných v oblasti spojivky. Lék způsobuje dilataci zornice a normalizuje procesy v nitrooční tekutině. Žáci se vrátí do své normální polohy po 4-6 hodinách po aplikaci léku. Současně neexistují žádné negativní příznaky..

Při lokálním použití léku v oftalmologii je mydriáza pozorována během 10-60 minut. po instilaci. V některých případech lze do nitrooční tekutiny pozorovat do půl hodiny po použití léčiva malé usazeniny pigmentů.

Léčivo vykazuje lokální absorpční vlastnosti. Činidlo se metabolizuje v gastrointestinálním traktu a játrech. Vylučuje se ve formě metabolitů ledvinovým systémem. Při intravenózním podání je účinek látky zaznamenán po 20 minutách.

Existují důkazy o použití léku jako anestézie s anafylaktickými stavy, anurie, tachykardie, priapismus, arytmie.

Aplikace hydrochloridu fenylefrinu

Fenylefrin hydrochlorid je léčivý přípravek ve formě roztoku, který je široce používán v různých oblastech medicíny. Látka se používá k očním poruchám, stejně jako v případě onemocnění horních cest dýchacích. Ve formě roztoku se činidlo používá jako lokální anestetikum.

Uvolňovací formulář, obchodní názvy

Tento lék je k dispozici v různých formách a typech..

Možnosti vydání:

  • Nosní kapky - Mezaton, Nazol Baby, Polydexa.
  • Řešení pro intravenózní a intramuskulární injekci - Mezaton.
  • Oční kapky - Mezaton, Irifrin, Visofrin.

Prezentované formy jsou přípravky, které obsahují účinnou látku. V některých případech může fenylefrin doplňovat účinek jiných účinných látek.

Indikace

Indikace pro jmenování jsou různé patologie očí a horních dýchacích cest. Lék se používá v závislosti na dávkované formě.

Parenterální podání:

  • nízký krevní tlak (akutní forma);
  • šok, včetně toxické a traumatické formy;
  • lokální anestézie;
  • nedostatečnost funkce krevních cév.

ORL praxe (ve formě kapek nebo nosního spreje):

  • respirační patologie;
  • chřipka;
  • vývoj senné rýmy;
  • další alergická onemocnění, jejichž příznaky jsou spojeny se sinusitidou nebo rýmou.

Aplikace v oftalmologii (ve formě kapkového roztoku):

  • dilatace zornice - při provádění různých studií oka;
  • přední uveitida;
  • diagnostika zaměřená na detekci glaukomu s uzavřeným úhlem;
  • studie oční bulvy;
  • chirurgické zákroky, kdy je nutné dočasné rozšíření zornice;
  • operace využívající laserovou expozici;
  • Posner-Schlossmannův syndrom;
  • léčba syndromu červených očí.

Další použití výrobku je možné po předchozí konzultaci s odborníkem.

Kontraindikace

Feniefrin hydrochlorid je aktuální řešení, které má určitá omezení jeho použití. Kontraindikace užívání léku jsou stanoveny v závislosti na použité lékové formě. Běžnou kontraindikací je nesnášenlivost hlavních nebo pomocných složek.

Injekční roztok:

  • vysoký krevní tlak;
  • OGKMP;
  • těžké formy aterosklerózy;
  • ventrikulární fibrilace;
  • závažný průběh ischemických poruch;
  • srdeční selhání (dekompenzovaná forma);
  • přítomnost feochromocytomu;
  • onemocnění mozkové tepny.

Oční kapky:

  • starší pacient se známkami srdečního selhání;
  • chirurgické zákroky pro poškození oční bulvy;
  • glaukom s úzkým nebo uzavřeným úhlem;
  • chirurgické zákroky pro dysfunkci slzení;
  • přítomnost jaterní porfyrie;
  • tyreotoxikóza;
  • poškození tepen aneuryzmatem;
  • podváha u dětí;
  • děti do 12 let.

Nosní kapky:

  • porušování v oblasti kardiovaskulárního systému;
  • cukrovka;
  • hypertyreóza;
  • hypertenzní krize.

Nosní sprej:

  • patologie v oblasti kardiovaskulárního systému;
  • hypertyreóza;
  • vysoký krevní tlak;
  • cukrovka;
  • věk do 6 let.

Před použitím v dětství nebo ve stáří je nutné neustále sledovat stav pacienta. U novorozenců je použití tohoto léku zakázáno..

Vedlejší efekty

Fenylefrin-hydrochlorid může mít negativní vliv na tělo pacienta a vyvolávat různé reakce.

Vedlejší efekty:

  • Kardiovaskulární poruchy, hematopoetický systém: zvýšení nebo snížení tlaku, nepravidelnosti rytmu a srdeční frekvence, bradykardie, okluzivní onemocnění koronárních tepen, ucpání tepen umístěných v plicích. V některých případech vedla droga u pacientů se srdečním selháním k infarktu.
  • Centrální nervový systém a smyslové orgány: vývoj závratí a bolestí hlavy, neklidný nebo podrážděný stav, celková slabost, poruchy spánku, parestézie, třes v těle. Použití očních kapek vedlo k rozvoji miózy nebo mydriázy následující den léčby. Došlo také ke zvýšení tlaku v oblasti očí..
  • Další reakce: rozvoj zvracení a nevolnosti, deprese dýchacích funkcí, špatný výdej moči, zvýšené pocení, bledá kůže, zvýšená acidobazická rovnováha v těle.
  • Místní reakce (při použití injekčního roztoku): ischemická léze kůže v místě vpichu, nekrotická léze, tvorba strupů. Při použití očních kapek byl pozorován rozvoj podráždění a pálení, mlha před očima, zvýšení slzení a nepohodlí. Při použití v praxi ORL způsobily kapky mravenčení a pálení na sliznicích..

S rozvojem vedlejších účinků, včetně příznaků, které nejsou uvedeny v oficiálních pokynech, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

speciální instrukce

Během období užívání léku je nutné sledovat srdeční funkce, krevní tlak a také sledovat krevní oběh. Při vysokém tlaku je nutné zajistit, aby jeho hladina byla 30-40 mm Hg. pod obvyklými sazbami. Při léčbě šokového syndromu je nutná léčba doprovodných onemocnění.

S prudkým zvýšením krevního tlaku a se změnou frekvence nebo rytmu srdce se doporučuje upustit od dalšího užívání léku. S vysokým rizikem snížení krevního tlaku se doporučuje postupně snižovat dávku léku..

Léčba může způsobit systémové účinky. Proto se nedoporučuje používat jej v terapii pro novorozence, stejně jako pro starší lidi..

Při použití roztoku s inhibitory MAO je třeba postupovat velmi opatrně, včetně období (minimálně 3 týdny) po jejich zrušení. Během období užívání tohoto léku je zakázáno řídit motorové vozidlo nebo vykonávat potenciálně nebezpečné typy prací, které vyžadují vysoké psychomotorické reakce.

Návod k použití

Použití a dávkování léku závisí na použité lékové formě.

ORL léky

Nejpopulárnějším nosním sprejem fenylefrinu je Polydex. Produkt také obsahuje protizánětlivé a glukokortikosteroidní složky. Tento lék se používá k instilaci nosu.

Dospělí mají předepsán 1 sprej do každé nosní dírky. Postup se opakuje 3 až 5krát denně. Děti dostávají 1 injekci až 3krát denně. Délka kurzu je od 5 dnů do 1,5 týdne. Věkové omezení - od 2,5 roku.

Oční léky

Irifrin se používá k vniknutí očí. K rozšíření žáků je předepsána 1 kapka 2,5% roztoku. U dospělých a dětí od 12 let se složitými patologiemi duhovky se používá 10% koncentrace roztoku. Dávka zůstává stejná..

K odstranění křečových stavů u dospělých a dětí od 6 let je předepsána 1 kapka látky s nízkou koncentrací. Procedura se provádí v noci. Léčba by měla trvat nejméně 1 měsíc. Za přítomnosti glaukomu a iridoklitidy je předepsána 1 kapka léku 2 až 3krát denně.

Před provedením provozních akcí se použije 10% koncentrace roztoku. Dávka je 1 kapka do každého oka. Ošetřující oftalmolog vyvíjí další dávkovací funkce v závislosti na onemocnění nebo chirurgickém zákroku.

Parenterální léky

Metazon se používá jako injekce. V případě kolapsu je předepsán 1% roztok. Činidlo se vstřikuje do žíly v dávce 0,1 až 0,3 ml. Před použitím se roztok zředí dextrózou nebo chloridem sodným.

Při intramuskulárních injekcích je dospělým předepsáno 0,3-1 ml léčiva. Injekce opakujte 2-3krát denně. Maximální denní dávka by navíc neměla překročit 25 mg. Děti mají předepsanou dávku na základě tělesné hmotnosti - 0,5–1 mg / kg. Povolený věk - starší 15 let.

Předávkovat

Při překročení uvedených dávek je možný vývoj negativního účinku léku.

Příznaky předávkování:

  • významné zvýšení krevního tlaku;
  • vývoj komorových předčasných tepů;
  • pocit těžkosti v hlavě, pažích a nohou;
  • rozvoj tachykardie (ventrikulární forma).

S rozvojem příznaků předávkování je předepsáno intravenózní podání alfa- a beta-blokátorů. Další terapeutické akce vyvíjí odborník s přihlédnutím k příznakům intoxikace.

Interakce s jinými léky

Vazokonstrikční účinek se může snížit při současném použití roztoku a adrenergních blokátorů. Podobný účinek je pozorován při užívání diuretik.

Riziko rozvoje ventrikulární fibrilace se významně zvyšuje, pokud je lék užíván s jinými topickými anestetiky. S kombinovaným jmenováním řešení a reserpinu se rizika zvýšení tlaku významně zvyšují. Před užitím jiných léků současně s roztokem byste se měli poradit s ošetřujícím specialistou.

Kde mohu koupit

Lék lze zakoupit v jakékoli soukromé nebo státní lékárně nebo specializovaném zdravotnickém zařízení, které je certifikováno a licencováno k prodeji zdravotnických produktů veřejnosti. Produkt je vydáván na lékařský předpis.

Podmínky a období skladování

  • Roztok musí být skladován na suchém místě při teplotách do 25 ° C.
  • Doba použitelnosti produktu je 12 měsíců. Po otevření bubliny se lék může používat po dobu 1 měsíce.
  • Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu.

Analogy

Fenylefrin hydrochlorid je širokospektrální lékařské řešení, které v některých případech může vést k rozvoji reakcí přecitlivělosti. Pokud se takové projevy vyskytnou, doporučuje se nahradit lék jiným podobným činidlem..

Analogy:

    Irifrin. Tento lék je zástupcem skupiny adrenergních léků. Lék se vyrábí ve formě roztoku pro oči. Irifrin

Lék se používá k rozvoji iridocyklitidy, syndromu červených očí, stejně jako k diagnostice nebo chirurgickým zákrokům, při nichž je nutné dočasně rozšířit zornici (mydriáza). Dávka se počítá podle oblasti aplikace a je předepsána ošetřujícím oftalmologem. Léčba má kontraindikace, včetně dětí mladších 12 let, proto je před použitím kapek nutná konzultace s lékařem. Podmínky prodeje - předpis.

  • Mezaton. Tento lék přichází ve formě nosních kapek. Lék se používá na chřipku a nachlazení doprovázené nosní kongescí. Další indikace pro jmenování: senná rýma, akutní rýma a zánět vedlejších nosních dutin. Děti mají předepsanou 1 kapku denně až 4krát. Dospělí a děti po 6 letech věku mají předepsány 3-4 kapky do každé nosní dírky. Délka léčby je nastavena individuálně. Kontraindikace: aterosklerotické arteriální onemocnění, rozvoj anginy pectoris, diabetes mellitus, hypertenzní krize. Před použitím tohoto léku se doporučuje poradit se s lékařem. Podmínky výdeje léku z lékáren jsou na předpis. Náklady na metazon v moskevských lékárnách jsou od 560 rublů. za láhev.
  • Adrianol. Tento lék se vyrábí ve farmaceutickém závodě v Srbsku. Lék je dostupný ve formě nosního spreje a je předepsán při léčbě akutní rýmy nebo zánětu vedlejších nosních dutin. Lék lze také použít k prevenci vzniku otoků během diagnostických nebo chirurgických zákroků. Dětem od 3 let jsou předepsány 2 kapky roztoku do každé nosní dírky 3x denně. Dětem od 7 let a dospělým pacientům jsou předepsány 1-3 kapky léku až 4krát denně. Ošetření se provádí po dobu 7 dnů. Opakované použití spreje je možné po přestávce a po konzultaci s odborníkem. Nástroj má rozsáhlé kontraindikace, proto před jeho použitím musíte konzultovat s ORL specialistou. Podmínky výdeje lékárny - na lékařský předpis. Cena za láhev je od 100 rublů.
  • Fenylefrin hydrochlorid je terapeutické činidlo, které by mělo být nahrazeno analogy pouze po předchozí konzultaci s ošetřujícím odborníkem.

    Je zakázáno nezávisle vybírat podobné léky.

    Náklady na kapací roztok se mohou lišit od sebe navzájem, stejně jako od podobných léků, v závislosti na oblasti a oblasti prodeje..

    Hlavní drogaNákladyAnalogyCena analogů
    Fenylefrin (oční kapky, 2,5%)199-505 rublů.Irifrin, 2,5%, 5 ml539-1259 rublů.
    Fenylefrin (nosní kapky)199-505 rublů.Adrianol (nosní kapky, 10 ml)50-313 rub.
    Fenylefrin (injekce)199-505 rublů.Mezaton (injekční roztok, 1 ml)37-119 rublů.

    Před užitím hydrochloridu fenylefrinu nebo jiných podobných léků byste si měli pečlivě přečíst návod k použití léku a poraďte se s lékařem. Doporučuje se také přečíst si recenze pacientů, kteří užívali tento lék..

    Fenylefrin hydrochlorid: co to je? Pokyny, aplikace

    V moderní medicíně je často nutné používat adrenergní agonisty i vazokonstriktory. A v takových případech lékaři často předepisují léky, které obsahují fenylefrin hydrochlorid. Co to je? Jaké vlastnosti má látka? Jak to ovlivňuje tělo? Kdy je vhodné užívat tento lék? Mnoho pacientů se zajímá o odpovědi na tyto otázky..

    Fenylefrin hydrochlorid: co to je? Uvolňovací formulář, obchodní názvy

    Tento lék se často používá v moderní medicíně. Ale jaké vlastnosti má fenylefrin hydrochlorid? Co to je? Nejprve stojí za to porozumět obecným informacím..

    Tímto nástrojem je bílý, někdy nažloutlý krystalický prášek. Tato látka se snadno a rychle rozpouští ve vodě a alkoholu..

    Dnes je široce používán roztok pro intravenózní nebo subkutánní podání (vyráběný v ampulích pod názvem "fenylefrin"). Kromě toho je tato látka aktivní složkou v očních kapkách. Zejména je přítomen ve složení léků, jako jsou „Irifrin“ a „Neosinephrine“.

    Složky, jako je feniramin maleát, fenylefrin hydrochlorid, jsou obsaženy v mnoha lécích proti nachlazení, zejména v přípravku „Grippocitron“. Existují také nosní spreje / kapky obsahující tuto složku - mají vazokonstrikční vlastnosti. Existují také rektální čípky, které se používají pro hemoroidy (jako součást komplexní terapie), avšak ne tak často.

    Fenylefrin hydrochlorid. Akční a farmakologické vlastnosti

    Tento nástroj patří do skupiny adrenergních agonistů. Působí na postsynaptické alfa-adrenergní receptory. Pod vlivem léku je pozorováno zúžení arteriol a zvýšení krevního tlaku. Ve srovnání s adrenalinem a norepinefrinem tento lék nezvyšuje krevní tlak tak rychle a dramaticky. Současně jeho účinek trvá mnohem déle, protože lék je pomalu metabolizován.

    Rovněž je zaznamenáno, že látka stimuluje práci centrálního nervového systému, i když v malé míře. Po užití léku dochází ke zúžení plicních cév, což vede ke zvýšení tlaku v plicní tepně. Lék stimuluje krevní oběh v břišní dutině i na končetinách.

    Intravenózní podání je považováno za nejúčinnější. Účinek léku se dostavuje téměř okamžitě. Metabolismus fenylefrinu probíhá v játrech. Metabolické produkty se vylučují z těla spolu s močí.

    Roztok se také používá externě, ve formě očních kapek. Tato látka zajišťuje rychlou expanzi zornice a odtok nitrooční tekutiny. Jedním z účinků léku je vazokonstrikce. Ihned po instilaci lze pozorovat kontrakci hladkého svalstva arteriol spojivky a dilatátoru zornice. Účinek se dostaví 10 minut po zákroku a trvá přibližně 4–6 hodin.

    Kdy použít nosní kapky?

    Kdy je vhodné použít nosní sprej nebo kapky, které obsahují hydrochlorid fenylefrinu? Použití léku je oprávněné v přítomnosti edému sliznice.

    Kapky se předepisují pacientům s nachlazením, chřipkou, sennou rýmou a jinými alergickými onemocněními horních cest dýchacích, pokud je onemocnění doprovázeno otokem sliznice. Tento lék vám umožňuje rychle usnadnit dýchání a výrazně zlepšit stav pacienta..

    Řešení. Indikace pro použití

    Jak již bylo zmíněno, tento lék patří do skupiny adrenotifikátorů. Injekce se provádějí v následujících případech:

    • akutní arteriální hypertenze;
    • vaskulární nedostatečnost, včetně té, která se vyvinula v důsledku užívání příliš mnoha vazodilatancií;
    • šokové stavy, včetně traumatických a toxických;
    • lék se také podává s použitím lokálních anestetik (jako vazokonstriktor).

    Oční kapky. Funkce aplikace

    Oční kapky obsahující fenylefrin jsou také široce používány v moderní oftalmologii:

    • dilatovat žáka během diagnostických postupů;
    • pro prevenci iridocyklitidy;
    • 10% roztok se používá před operací oka, aby se maximalizovala dilatace zornice;
    • eliminovat takzvaný syndrom červených očí;
    • při léčbě glaukomatózních krizí.

    Jak a v jakých dávkách by měl být roztok použit?

    Ošetřující lékař samozřejmě zvolí dávkování a časový rozvrh. Je pravidlem, že při mírném poklesu krevního tlaku se roztok injikuje intramuskulárně nebo subkutánně. Najednou se nepodá více než 2 až 5 mg účinné látky. K dosažení většího účinku lze roztok podávat intravenózně - v tomto případě se jedna dávka rovná 0,2 mg fenylefrinu.

    Pokud mluvíme o tryskové injekci pomocí kapátka, pak se 10 mg léčiva zředí v 9 ml čištěné vody pro injekce. Pro infuzi se stejné množství fenylefrinu zředí 500 ml 9% fyziologického roztoku nebo 5% roztoku glukózy.

    Doporučení pro použití očních kapek

    Zpravidla se 1 nebo 2% očních kapek používá k terapeutickým a profylaktickým účelům. Roztok s koncentrací 10% se používá pouze před operací..

    Schéma aplikace je jednoduché: do spojivkového vaku se nakapou 2-3 kapky. V tomto případě je důležité zajistit, aby se špička lahvičky nedotýkala sliznice oka. Účinek procedury trvá několik hodin.

    Sprej / nosní kapky. Návod k použití

    Dávka nosních léků závisí na věku pacienta. Pokud mluvíme o dětech v prvním roce života, pak odborníci doporučují vnášet jednu kapku do každé nosní dírky. Přerušení mezi postupy by mělo trvat nejméně šest hodin.

    Děti od 1 do 6 let mohou vštípit 2 kapky do každé nosní pasáže. Jedna dávka pro pacienty starší 6 let - každá 4 kapky.

    V moderní otolaryngologii se také používá nosní sprej, lze jej však předepisovat pouze pacientům starším 12 let. Odborníci doporučují provést 2-3 injekce do každé nosní dírky. Lék můžete použít nejvýše jednou za čtyři hodiny. Léčba ve většině případů trvá tři dny, ačkoli lékař má právo na změnu léčebného plánu.

    Kontraindikace léčby

    Lze léky obsahující fenylefrin hydrochlorid použít ve všech případech? Oční kapky mají určité kontraindikace:

    • porušení integrity oční bulvy;
    • glaukom s úzkým úhlem a uzavřeným úhlem, bez ohledu na závažnost;
    • onemocnění kardiovaskulárního a cerebrovaskulárního systému, zejména pokud jde o starší pacienty;
    • porušení produkce slz;
    • vrozené formy deficitu glukóza-6-fosfát dehydrogenázy;
    • hypertyreóza v jakékoli fázi vývoje;
    • jaterní porfyrie.

    Existují také věková omezení - kapky nejsou předepisovány dětem do 12 let a dospívajícím pacientům s nedostatečnou tělesnou hmotností. 10% roztok by neměl být instilován v přítomnosti arteriálního aneuryzmatu.

    V jakých dalších případech nemůžete použít lék, jako je fenylefrin hydrochlorid? Kapky do nosu neplňte v následujících případech:

    • v případě sklerózy koronárních cév, anginy pectoris a některých dalších patologických stavů kardiovaskulárního systému;
    • během těžké hypertenzní krize;
    • s tyreotoxikózou a diabetes mellitus;

    Kapky by také neměly užívat děti mladší šesti let..

    Rovněž stojí za zmínku, že injekce s roztokem hydrochloridu fenylefrinu mají určitá omezení. Návod k použití obsahuje informace, že léčba může být nebezpečná v následujících případech:

    • se zvýšeným tlakem;
    • s ventrikulární fibrilací;
    • s některými formami kardiomyopatie;
    • s dekompenzovanými formami srdečního selhání;
    • s těžkými formami ischemické choroby;
    • s poškozením mozkových tepen;
    • v přítomnosti feochromocytomu.

    Existují také relativní kontraindikace. Například pokud má pacient hypoxii, hyperkapnii, metabolickou acidózu, hypovolemii, tyreotoxikózu, může být droga použita, ale pacient musí být neustále sledován a přísně dodržovat dávku předepsanou lékařem. Seznam omezení lze doplnit takovými patologiemi, jako jsou šokové stavy po infarktu, bradykardie, ventrikulární arytmie, arteriální hypertenze. Důležitý je také věk - lék je předepisován s opatrností starším lidem a pacientům mladším 18 let.

    Jsou možné komplikace? Seznam nežádoucích účinků

    Je bezpečné užívat léky, které obsahují fenylefrin hydrochlorid? Pokyny k použití a recenze lékařů naznačují, že tělo terapii snáší nejčastěji dobře. Pravděpodobnost nežádoucích účinků by však neměla být vyloučena. Jejich seznam zahrnuje:

    • zvýšení nebo snížení krevního tlaku;
    • bolest na hrudi;
    • migréna;
    • problémy se spánkem, zejména nespavost;
    • třes;
    • obecná slabost;
    • zvýšená srdeční frekvence, zvýšená srdeční frekvence;
    • srdeční arytmie, včetně arytmií, tachykardie, bradykardie;
    • časté závratě, nevysvětlitelná úzkost, neustálá podrážděnost;
    • okluze koronárních tepen;
    • nevolnost vedoucí ke zvracení;
    • infarkt myokardu;
    • výrazná bledost kůže;
    • porušení dýchacích funkcí;
    • zvýšené pocení;
    • zvýšený nitrooční tlak;
    • tromboembolismus.

    Někteří pacienti si stěžují na bolest a otok v místě vpichu. Někdy se v této oblasti může vyvinout nekróza měkkých tkání..

    Co jiného mohou být nebezpečné léky obsahující fenylefrin hydrochlorid? Oční kapky mohou způsobit pálení a podráždění sliznic. Někdy dochází ke zvýšenému slzení. Někteří pacienti si stěžují na rozmazané vidění, které však samo zmizí.

    U fenylefrin-hydrochloridu se vyskytují další nežádoucí účinky. Nosní kapky / sprej mohou někdy dráždit sliznice. Někteří pacienti si stěžují na silné svědění a pálení v nose, ke kterým dochází bezprostředně po instilaci. Pokud dojde ke zhoršení stavu, je naléhavě nutné poradit se s lékařem.

    Jak vyměnit lék?

    Co dělat, pokud z nějakého důvodu není pro pacienta léčivý přípravek obsahující fenylefrin hydrochlorid vhodný? Analogy léků samozřejmě existují.

    Například léky jako "Mezaton" a "Midodrin" jsou účinnými adrenomimetiky. Pokud jde o nosní kapky, budou účinné prostředky jako „Nazol“, „Otrivin“. Pokud mluvíme o očních kapkách, lékař může předepsat použití "Atropin", "Cycloptic", "Tropicamid".

    Informace o předávkování

    Co se stane, když užijete příliš mnoho léku, jako je fenylefrin-hydrochlorid? Pokyn obsahuje informace, že předávkování je zaznamenáno jen zřídka.

    Pacienti si v takových případech zpravidla stěžují na pocit těžkosti v hlavě a končetinách. Někdy dochází k prudkému zvýšení krevního tlaku. Mezi možné komplikace patří komorová tachykardie a extrasystola. V případě předávkování je indikováno intravenózní podání beta a alfa-blokátorů.

    Interakce s jinými léky

    Už víte, kdy je vhodné užívat hydrochlorid fenylefrinu, co to je a v jaké formě se vyrábí. Je však třeba si uvědomit, že během lékařské prohlídky je důležité informovat odborníka o všech užívaných drogách.

    Současné užívání tohoto léku s jinými adrenergními blokátory, stejně jako s "Furosemidem" a jinými diuretiky, může vést k oslabení vazokonstrikčního účinku.

    Kombinace tohoto léčiva s cyklopropanem, halotanem a jinými anestetiky někdy vede k rozvoji ventrikulární fibrilace.

    Fenylefrin se také nedoporučuje užívat spolu s inhibitory MAO - mezi cykly by měly uplynout alespoň tři týdny. Tento lék byste neměli kombinovat s reserpinem, protože existuje riziko závažné arteriální hypertenze..

    Tento nástroj je samozřejmě v moderní medicíně široce používán - někdy je jeho přijetí prostě zásadní. Zneužití je však nebezpečné, takže samoléčba nestojí za to. Pouze ošetřující lékař může sestavit správný léčebný režim.